Nieszczelna nagrzewnica ? Wyciek płynu, mokry dywanik.

Problemy z klimatyzacją i ogrzewaniem w naszych pojazdach.
ODPOWIEDZ
kamil1991PL
Użytkownik
Użytkownik
Reactions:
Nadwozie: HB
Rok produkcji: 2004
Silnik: 2.0HDi

Nieszczelna nagrzewnica ? Wyciek płynu, mokry dywanik.

Post autor: kamil1991PL » środa 20 maja 2020, 12:14

Witam, otóż ostatnio kiedy sprzątałem swojego peugeota, zauważyłem że pod dywanikiem od kierowcy jest mokro, jak się okazało jest to płyn chłodniczy który wydobywa się z nagrzewnicy bądź jej okolic (najprawdopodobniej). Wczoraj odebrałem samochód z serwisu, który robił mi klimatyzację, nie mieli czasu się tym zajac, ani ja go zbytnio nie miałem bo musiałem mieć samochód spowrotem. Facet z warsztatu polecił mi uszczelniacz do chłodnic w płynie, żeby dolać go do układu. Jest tego całe 335 ml. I teraz moje pytanie, najszybciej samochód mogę oddać do mechanika w drugiej połowie czerwca. Dolać ten płyn i jeździć ? Wyrównywać stan samym chłodniczym i jeździć ? (Ubytek ok 200 ml na dwa msc.) Jak dolewać ten uszczelniacz ? Na ciepłym silniku ? W trakcie jego pracy ? Pozdrawiam i pilnie potrzebuje jakiejś rady.

Edit: Preparat który został mi sprzedany jest firmy wynns. Podobno to bardzo dobra marka która robi chemię samochodową.

Awatar użytkownika
WRQ
Klubowicz
Klubowicz
Reactions:
Nadwozie: Kombi
Rok produkcji: 2003
Silnik: 2.0 16V RFN
Typ Silnika: RFN
Moc: 100kW
LPG: Tak

Re: Nieszczelna nagrzewnica ? Wyciek płynu, mokry dywanik.

Post autor: WRQ » środa 20 maja 2020, 21:12

Nie wlewaj żadnego badziewia do układu ! Najczęściej wyciek pod dywanik wychodzi z uszczelnienia rurek do nagrzewnicy - wymieniasz dwa oringi kosztujące grosze i koniec wycieku. Roboty dla niewprawnego na godzinę czasu. Rzadziej zdarza się, że nagrzewnica zdycha - ale to prawie taka sama robota jak same oringi - 307ka ma bardzo przyjaźnie zrobioną nagrzewnicę pod kątem wymiany. Ciesz się, że nie masz nagrzewnicy do wymiany w Partnerze :-) tam to jest hardkor...

johnex
Użytkownik
Użytkownik
Reactions:
Nadwozie: SW
Rok produkcji: 2007
Silnik: 1,6 HDI
Moc: 109

Post autor: johnex » środa 20 maja 2020, 21:22

Tez ostatnio miałem problem z wyciekiem z nagrzewnicy. U mnie była pęknięta tzw. "dwururka" idąca do nagrzewnicy. Co ciekawe ciekło tylko kiedy na zewnątrz było zimno i rurka się kurczyła. Gdy się ociepliło wyciek ustępował.
U ciebie najprawdopodobniej winne są oringi dwururki - koszt kilku złotych. W najgorszym wypadku cała dwururka z oringami (oryginał) kosztuje coś koło 130 zł.
Wymiana dosyć prosta bo wymaga zdjęcia jednego plastiku po stronie kierowcy (tego pod którym jest mokro). Problemem jest dostanie się do odpowietrznika nagrzewnicy bo jest on skrzętnie ukryty w komorze silnika.
Co do środka to ja bym sobie odpuścił bo on prawdopodobnie dodatkowo zasyfi nagrzewnicę i chłodnicę. 200 ml w dwa miesiące to nie tak wielki wyciek. Ja dolewałem więcej.

kamil1991PL
Użytkownik
Użytkownik
Reactions:
Nadwozie: HB
Rok produkcji: 2004
Silnik: 2.0HDi

Post autor: kamil1991PL » czwartek 21 maja 2020, 07:10

A mogę się dowiedzieć gdzie są kolejno odpowietrznik ? Jakiś tutek ze zdjęciami czy cos jest może ? Silnik 2.0 HDi 107km

Dodano po 1 godzinie 25 minutach 59 sekundach:
Ściągnąłem plastik i widać ewidentnie że cieknie na łączeniu rurek. W załączniku zdjęcia. Nagrzewnica behr. Jakie oringi się stosuje ? Gdzie je kupić ?

Dodano po 4 godzinach 5 minutach 48 sekundach:
Szukając po forum natknąłem się na temat w którym jest poruszana kwestia oringów.

Zamówiłem zgodnie z nagrzewnicą Behr, która jest u mnie zainstalowana takie (wnioskując po postach użytkowników, pasują idealnie):
https://salko.pl/oring-nagrzewnicy/1923 ... ugeot.html

Ponawiam prośbę o jakiś link/pomoc w odpowietrzeniu układu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

johnex
Użytkownik
Użytkownik
Reactions:
Nadwozie: SW
Rok produkcji: 2007
Silnik: 1,6 HDI
Moc: 109

Post autor: johnex » wtorek 26 maja 2020, 21:48

Odpowietrznik jest na przewodzie nagrzewnicy przy ścianie grodziowej z tyłu silnika.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja/Ogrzewanie”