Dla zainteresowanych są ponownie smyczki klubowe viewtopic.php?f=19&t=73

Głuche pukanie z przodu

Problemy z zawieszeniem w naszych pojazdach.
ODPOWIEDZ
piotrkrol
Użytkownik
Użytkownik
Reactions:
Nadwozie: SW
Rok produkcji: 2006
Silnik: 1.6 16V
Typ Silnika: NFU
Moc: 109
Kolor: Montebello
LPG: Nie

Głuche pukanie z przodu

Post autor: piotrkrol » sobota 24 lis 2018, 13:18

Witam

Problem jest następujący... jadąc autem czy to na jedynce czy na biegu jałowym po nie równościach typu trawnik, polna droga, polbruk z bardzo małą prędkością nawet 5-10 km/h czuć i słychać głuche stukanie w przednim zawieszeniu. Objaw ten występuje jadąc na wprost i podczas skręcania lewo prawo. Byłem dziś na stacji kontroli pojazdów i diagnosta dokładnie sprawdził zawieszenie i stwierdził że:
- gumy na wahaczach ok
- sworznie ok
- łączniki stabilizatora ok
- stabilizator i gumy ok
- amortyzatory suche 84% i 85%

Następnie kazał kręcić kierownicą (auto odpalone!!!)
- końcówki drążków kierowniczych ok
- drążki kierownicze ok

Ale kręcąc kierownica lewo prawo czuć na kołach kładąc rękę na oponie pukanie i stwierdził że maglownica może mieć większy luz niż fabryczny i trzeba go skasować tą nakrętką i powinno pomóc i na koniec zbadał poduszki amortyzatorów i kręcąc kierownicą lewo prawo na obu poduszkach czuć delikatne stukanie i czuć jak poduszki minimalnie pracują tak jakby się uginają... jadąc autem i kręcąc kierownicą lewo prawo auto reaguje natychmiastowo nawet na najmniejszy ruch.

Zauważyłem że podczas badania amortyzatora lewego było głośniej niż podczas badania prawego... poduszka??? czy może samo urządzenie diagnostyczne tj. plyta...??? niestety podczas badania amortyzatorów nie łapaliśmy za poduszki...

Jadąc autem koła nie biją i na kierownicy nie czuć najmniejszych drgań, wykonując minimalne ruchy kierownicą auto reaguje natychmiastowo.

Ogólnie to nadal jestem "głupi" bo nie wiem co dokładnie powoduje to głuche pukanie... jakieś sugestie??

Czy może jeszcze raz jechać na inną stację kontroli pojazdów???

Awatar użytkownika
karolp1993
Moderator
Moderator
Reactions:
Nadwozie: HB
Rok produkcji: 2004
Silnik: 1.6 TU5JP4

Re: Głuche pukanie z przodu

Post autor: karolp1993 » sobota 24 lis 2018, 17:04

Amortyzatory mogą wykazywać sprawność na badaniu a być uszkodzone. Ja tak miałem, luz na tłoczysku, pukało głównie przy skręcaniu jadąc wolno na nierównościach. Maglownicę też wymieniałem niedawno bo miała luz. Śruby do kasowania luzu raczej nie ruszysz, i trzeba do tego zrzucać sanki. Poduszki amortyzatora powinny się kręcić przy kręceniu kołami.

Posiadam PP2000 - Peugeot / Citroen oraz OPCOM - OPEL. Jeśli potrzebujesz pomocy - zapraszam na PW
Naprawiam przełączniki zespolone COM2000.

Awatar użytkownika
Uzdi
Support
Support
Reactions:
Rok produkcji: 2002
Silnik: 2.0 HDI
Typ Silnika: RHS
Moc: 107+
Kolor: EZAC

Post autor: Uzdi » sobota 24 lis 2018, 17:45

łożysko koła?

piotrkrol
Użytkownik
Użytkownik
Reactions:

Post autor: piotrkrol » sobota 24 lis 2018, 19:39

Łożysko koła... powiem szczerze że na stacji kontroli pojazdów nie sprawdzał. Podczas jazdy czy to na wprost czy skręcając czy to sucho czy mokro czy ciepło czy zimno nic nie słychać... sprawdzałem wszystkie koła zaraz po zakupie auta we wrześniu czy nie mają luzów i nie wyszło nic łapiąc koło u góry i na dole.

Co do amortyzatorów z przodu nie mam 100% pewności że są sprawne mimo tego że wyszło 85% i 84%... chociaż w 2 osoby naciskaliśmy porządnie na przód auta i nic nie było słychać...

Po południu wpadł szwagier i zaczął badać... stwierdził że on tu żadnych luzów nie widzi oprócz luzu na samej maglownicy... u mnie czy auto zgaszone czy odpalone jest taki sam luz a u niego w Focusie MK2 luz na zgaszonym jest taki sam jak u mnie ale jak odpali to prawie luzu nie ma.

Pytanie czy magiel w ogóle może tak popukiwać podczas takiej jazdy jak opisuje???

Awatar użytkownika
karolp1993
Moderator
Moderator
Reactions:

Post autor: karolp1993 » sobota 24 lis 2018, 21:50

piotrkrol pisze:
sobota 24 lis 2018, 19:39

Co do amortyzatorów z przodu nie mam 100% pewności że są sprawne mimo tego że wyszło 85% i 84%... chociaż w 2 osoby naciskaliśmy porządnie na przód auta i nic nie było słychać...

Po południu wpadł szwagier i zaczął badać... stwierdził że on tu żadnych luzów nie widzi oprócz luzu na samej maglownicy... u mnie czy auto zgaszone czy odpalone jest taki sam luz a u niego w Focusie MK2 luz na zgaszonym jest taki sam jak u mnie ale jak odpali to prawie luzu nie ma.

Pytanie czy magiel w ogóle może tak popukiwać podczas takiej jazdy jak opisuje???
Oczywiście że może pukać. U mnie mechanik sprawdzał amorki w ten sposób, że miał taki jakby uchwyt na koło z rączką. Założył go, ja bujałem kołem na boki, on położył palec na łączenie tłoczyska z obudową amortyzatora i wyczuł luz. I rzeczywiście to było to - w rocznych amortyzatorach KYB.

Posiadam PP2000 - Peugeot / Citroen oraz OPCOM - OPEL. Jeśli potrzebujesz pomocy - zapraszam na PW

piotrkrol
Użytkownik
Użytkownik
Reactions:

Post autor: piotrkrol » niedziela 25 lis 2018, 00:08

A nakrętki od kasowania luzu czemu nie ruszę??

Teraz nie wiem czy ten luz i stukanie na maglownicy jak występuje podczas kręcenia kierownicą lewo prawo to czy czasem nie przenosi się na poduszki amortyzatora... chodzi mi o to czy jak coś tam czuć na poduszkach to czy czasem nie jest to ten stukot i luz z maglownicy a nie poduszki...

Tak myślę żeby podjechać jeszcze na inną stację żeby oni rzucili okiem bardziej dokładnie może coś się bardziej wyjaśni... 30zł nie majątek...

Awatar użytkownika
karolp1993
Moderator
Moderator
Reactions:

Post autor: karolp1993 » niedziela 25 lis 2018, 15:12

Bo śruba będzie najprawdopodobniej zapieczona. Tak było u mnie i tak kolega @mtb stwierdził z własnego, niemałego doświadczenia. Sprawy nie ułatwia to że śruba jest plastikowa.

Awatar użytkownika
oczko
Klubowicz
Klubowicz
Reactions:
Rok produkcji: 2003
Silnik: 2.0
Moc: 110

Post autor: oczko » niedziela 25 lis 2018, 20:46

piotrkrol pisze:
sobota 24 lis 2018, 13:18
Witam

- amortyzatory suche 84% i 85%

Sam ten wynik na stacji diagnostycznej nie zawsze mówi o sprawności amora ponieważ jest to wskaźnik procentowy przyczepności do podłoża a nie z użycia amorow .Nie raz spotkałem się z sytuacją że amor kaput bo dobijał do dna a przyczepność wykazywał 60-70%

redhire
Użytkownik
Użytkownik
Reactions:
Rok produkcji: 2007
Silnik: 1,6

Post autor: redhire » środa 28 lis 2018, 14:41

Witam,
Mam taki sam problem jak kolega piotrkrol . Głuche stukoty. wychodzącze jakby z poduszek amortyzatorów przód.
Wymieniłem do tej pory: łączniki stabilizatorów, sworzenie wahaczy, poduszki łożyska i gumy pod mcpersonami,
Byłem również na przeglądzie dodatkowym aby sprawdzili zawieszenie- twierdzą że wszystko ok.
Nie mogąc już wytrzymać tego stukotu- wymieniam maglownicę.
Zobaczę czy pomoże.

Awatar użytkownika
karolp1993
Moderator
Moderator
Reactions:

Post autor: karolp1993 » środa 28 lis 2018, 21:30

Gumy pod sprężynami są ?

piotrkrol
Użytkownik
Użytkownik
Reactions:

Post autor: piotrkrol » środa 28 lis 2018, 22:31

karolp1993 pisze:
środa 28 lis 2018, 21:30
Gumy pod sprężynami są ?
Oczywiście że tak :), stuki słychać bardziej z lewej ale to może dlatego że siedzę z lewej strony.

Jak by się wsłuchać w zawieszenie podczas jazdy z wyższą prędkością np po za miastem czy polbruku to jak by coś wpadało w mikro głuche stuki. Gdy wykonuje male szybkie ruchy kierownicą auto reaguje natychmiastowo i nic nie słychać żeby stukało.

Jadąc po nie równościach to głuche pukanie daje takie wrażenie jak by całe zawieszenie było wyklepane, i skręcając powoli delikatnie trzymając i napinając kierownice czy w lewo i prawo też słychać to głuche pukanie.

Co do maglownicy która ma taki sam luz czy auto zgaszone czy odpalone to jak kręcę kierownicą to skręcając w lewo stukanie jest głośniejsze niż w prawo.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zespół zawieszenia”